Morče domácí

4. dubna 2006 v 19:11 |  Domácí mazlíčci

Morče

Naše šelti<br>e .... ;o)
Patří k hlučným, družným a citlivým zvířatům.
Mohou se celý rok chovat v polovenkovních kotcích. Snášejí velmi dobře i teplotu kolem 15°C, nesmějí být vystavena průvanu, ale vyžadují dostatečný přívod čerstvého vzduchu. Chovat je lze stejně dobře v dřevěných králíkárnách i v místnostech v přízemních kotcích umístěných přímo na podlaze pokryté podestýlkou.
Terárium: velikost záleží na počtu chovaných zvířat, skupina 10 dospělých jedinců potřebuje plochu dna alespoň 1m2, je-li určena k plemenitbě potřebuje prostor zhruba dvojnásobný, jako podestýlka je vhodná sláma, seno nebo hobliny
Potrava: morčata jsou vegetariáni, potřebují seno, vodu a přídavek vitaminu C (zvláště při nedostatku zeleného krmení), dietu doplňujeme zrním, zeleninou, ovocem, pampeliškami a suchým pečivem, potravu se snažíme podávat v krmítkách mimo kotec - protože morčata jsou nečistotná a potravu v miskách znehodnotí výkaly
Rozmnožování: samice pohlavně dospívají ve věku jednoho měsíce, samci až ve dvou měsících, chovné skupiny jsou ve složení jeden samec a 10-20 samic, březost trvá 9 týdnů, mláďata (2-4 výjimečně 6) se rodí osrstěná, vidí a jsou schopná požírat pevné krmivo již několik hodin po narození. Přesto jsou po nějakou dobu závislá na mateřském mléce a je-li jim to umožněno sají až několik týdnů. Odstavit je lze již ve 3 týdnech věku.
Délka života: 5-7 let

Knížky o morčatech

Základní informace o morčatech se kterými by se měl seznámit každý chovatel morčat.Rozeznávají se tu základní plemena morčat.Rady jak se o morče starat,uchopovat ho,co morče žere a co naopak jíst nesmí.Jsou tu různé tipy a zajímavosti.

Bydlení

Kde ubytovat morčata?

 • plastová přepravka
 • klec
 • plastbox
 • luxusní skříňová "morčatária"

Podestýlky

 • Hobliny - přírodní materiál, měkký a dobře savý. Měly by být odprášené a z čistého neupravovaného dřeva. Pokud získáváte hobliny u truhlářů, ujistěte se, že jsou pouze ze surového dřeva a ne ze dřeva mořeného, lakovaného apod. I části podestýlky mohou morčata pozřít a upravované dřevo je pro ně velmi nebezpečné.
 • Piliny - jemnější než hobliny, prašnější, proto ne příliš vhodné. V případě nouze lze použít, ale je dobré je překrýt jinou podestýlkou, například slámou.
 • Sláma - doplňková podestýlka, vzhledem k délce stébel vhodná spíše do větších kotců, do stájí apod.
 • Kukuřičná podestýlka
 • Dřevěné lisované granule - nejčastěji prodávané pod značkami Cat´s Best, Jonáš
 • Bentonitová steliva do kočičích záchodů - hodí se pouze jako doplnění měkčí podestýlky v místě, kam se morče chodí nejčastěji vyprazdňovat, případně do miniaturních rohových záchůdků. Jako celková podestýlka nevhodné, neboť jsou příliš tvrdá, mohou mít ostré hrany a navíc vysušují neosrstěnou kůži na tlapkách morčat.
 • Pořizujeme morče

  Několik bodů k zamyšlení

  1. Morče se může dožít osmi, vzácně až deseti let. Zamyslete se, zda se o něj můžete po celý jeho život postarat.
  2. Ke spokojenému životu potřebují morčata dostatek prostoru.
  3. Ke zdravému chovu je potřeba udržovat klec v čistotě a dodávat čerstvou potravu. Jste schopni vynaložit dostatek času a námahy?
  4. Seno je základní složkou potravy doma chovaného morčete a mělo by být zvířeti stále k dispozici. Je proto vhodné zajistit si zdroj kvalitního sena.
  5. Morče je společenské zvíře, proto byste se mu měli každý den dostatečně věnovat nebo mu alespoň pořídit kamaráda stejného druhu. Samotné bude trpět.
  6. Pokud morče pořídíte svému dítěti, budete je muset naučit správnému zacházení se zvířetem a i nadále budete muset na zvíře dohlížet vy.
  7. Velice vhodné je poskytnout morčeti možnost výběhu. Budete se ale muset smířit s pár bobečky na koberci, které bude třeba sesbírat, případně s loužičkou, kterou je nutno vyčistit. Také se může stát, že během průzkumu bytu morče okouše tapety nebo nábytek.
  8. Máte někoho, kdo se o morče postará v době vaší nepřítomnosti (dovolená či pobyt v nemocnici)? Pro tyto případy se velice hodí vzájemná pomoc spřátelených chovatelů.
  9. Pokud již máte jiné domácí zvíře, zajistěte, aby stávající ani nové zvíře neutrpělo fyzickou ani emocionální újmu. (Ano, i zvířata mohou žárlit.)
  10. Pokud morče onemocní, je potřeba zajistit mu veterinární péči, která může být významně finančně nákladnější než běžné potřeby. Také je nutno zajistit dopravu k veterináři, i ve večerních nebo nočních hodinách.
  11. Před pořízením jakéhokoliv zvířete se ujistěte, zda někdo z vaší rodiny není alergický na zvířecí chlupy nebo seno.

  Jedno nebo více morčat?

  Samička s právě narozenými mláďaty Morčata jsou společenská zvířata, která ve volné přírodě žijí v rodinných skupinách. Proto se budou dobře cítit ve společnosti příslušníků vlastního druhu.
  • Jedno zvíře je vhodné pro dítě, které se mu bude hodně věnovat. Lépe a rychleji se ochočí, více přilne k svému člověku. Pokud z nějakého důvodu, například s vyšším věkem dítěte, zájem o zvíře klesne, je potřeba zvážit pořízení druhého morčete.
  • Samec a samice mohou být chováni společně, ovšem budou mít mladé. Samička je březí něco přes dva měsíce a brzy po porodu může znovu zabřeznout. Pokud byste tedy párek měli pořád společně, můžete počítat až s pěti vrhy ročně. Při průměrném počtu mláďat 2 - 4 ve vrhu byste brzy měli problém, kam s nimi. Navíc by takový životní styl samičku brzy velmi vyčerpal. Proto je potřeba samce se samicí po odchování rodinky na čas oddělit.
  • Dvě samičky se většinou velmi dobře snášejí. Nejjistější je pořídit si dvě sestry z jednoho vrhu, případně dvě mladé samičky, které najednou umístíte do společné ubikace.
  • Dva samečci se v mládí snášejí dobře, ale během dospívání spolu mohou, ale nemusí začít bojovat. Kromě individuálních povah obou zvířat závisí i na tom, zda je jeden nebo oba samečci využíváni ke krytí. Krytí může zvýšit agresivitu k ostatním samcům.
  • Cokoliv + kastrovaný sameček. Samečka je možné nechat vykastrovat. Tento zákrok provádí veterinář většinou v celkové anestezii.
  • Cokoliv + starší samička. Starší samička, která již nezabřezává, může dělat společnost například mladému samečkovi, který se s jinými samci nesnese a zrovna pro něj nemáme samičku na krytí.
  Tip: Morčata, která nemohou být z nějakého důvodu spolu (například samec se samicí, pokud nechcete mít mladé, nebo dva jedinci, kteří by se prali), můžete oddělit mříží, přes kterou spolu mohou komunikovat a tak si vzájemně dělat společnost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama