Kočka domácí

2. dubna 2006 v 16:46 |  Domácí mazlíčci
Péče a chov.

Jak správně krmit.

Základem jsou vhodné kočičí misky,které před každým krmením musíte řádně vymýt.Každá kočka by měla mít svou vlastní misku,aby se najedla v klidu.Pomalejší jedlíky krmte raději zvlášť,nebo v jiné místnosti.Potrava má být vlažná,nikdy horká nebo málo rozmrazená.Kočce nechávejte jídlo v misce nejdéle třicet minut.Potom jídlo ukliďte a nabídněte jej při dalším krmení.

Jak nekrmit-chyby při krmení.

Nejčastějším omylem je myslet si,že kočka strádá hladem,když nemá neustále plnou misku.Kočku není dobré překrmovat-trpí její zdraví i vzhled.Nepřehánějte podíl sacharidů a tuků.Doma chovaná kočka neloví, nemá tedy mnoho pohybu a tak nezvyšujte zbytečně kalorický přísun.Další chybou při krmení je jeho jednostrannost.Kočku je třeba přimět k tomu, aby konzumovala různou potravu,i když kočky umějí být velmi umíněné a vyžadují jen to,co si oblíbily.Na různou stravu navykejte již malé kotě.I když kočku máte krmit co nejpestřeji,nekrmte ji zbytky vašeho jídla.Složení lidské potravy kočkám nevyhovuje.

Péče o srst.

Kočka by na pravidelné česání měla být zvyklá již od kotěte..Majitelé koček by se měli snažit,aby pravidelná údržba srsti byla pro jejich mazlíčky příjemným rituálem.Kartáčování a česání provádějte,když je kočka najedená a odpočatá,zkrátka v pohodě.Při česání na kočku mluvte a chvalte ji.
Péče o dlouhou srst:Dlouhou srstí rozumíme srst perských koček.Tato péče je nejsložitější,protože musí být prakticky každodenní.Srst perských koček má sklon k plstnatěji,je dlouhá a jemná a to jak krycí srst,tak i podsada.K péči o dlouhou srst budete potřebovat kovový hřeben,štětinový kartáč a pudr.Nejprve pročešte srst hřebenem,proti směru srsti.Zvláštní pozornost je třeba věnovat břichu a slabinám,kde se tvoří nejčastěji smotky.Srst na krku rovněž češte proti směru.Když je srst důkladně rozčesána,vykartáčujte ji kartáčem po směru růstu.Ocas je třeba česat velmi opatrně,aby nedošlo k vytrhání chlupů.Asi jednou týdně srst napudrujte a důkladně vyčešte.Odstraníte tak nečistoty a mastnotu.Kočka
Péče o polodlouhou srst:Polodlouhou srstí rozumíme srst mnoha plemen náležejících do skupiny polodlouhosrstých koček.I když se geneticky jedná o dlouhou srst,její kvalita je jiná,než srst koček perských.Většina polodlouhosrstých koček má velmi málo podsady,případně vůbec žádnou.Polodlouhosrstou kočku stačí jednou týdně vykartáčovat kartáčem z pravých štětin.Límec a ocas pročešte hřebenem,ocas velmi opatrně.Srst na ocase dorůstá velmi dlouho.Častější vyčesávání mrtvých chlupů provádějte v době línání.Kočka by totiž velmi mnoho chlupů spolykala.
Péče o krátkou srst:Péče o krátkou srst je poměrně jednoduchá.Postačí,když srst jednou týdně vykartáčujete na celém těle kočky,včetně břicha,po směru srsti.K uhlazení srsti a odstranění mrtvých chlupů při línání lze použít gumový kartáč.Ten však používejte velmi opatrně.Jste-li chovatelé siamských nebo orientálních koček,pořiďte si jelenici,která srst krásně uhladí a dodá jí lesk.Velmi opatrně je třeba zacházet se srstí rexe.Na tuto srst se doporučuje textilní kartáč a jelenice,i ty však používejte velmi opatrně,protože srst rexů je lomivá a nemají jí mnoho.

Stříhání drápků.

Pokud má kočka možnost si drápky obrušovat sama, stříhat je nemusíte. Pokud však drápky přerostou,kočka se jimi zachytává o tkaniny,někdy se mohou až zapichovat do polštářků tlapek.Potom je třeba drápky zkrátit. Doporučuji investovat do dobrých kleštiček,kterými drápky zkrátíte jen o jejich hrot.Musíte dát velký pozor,aby jste nezastřihli do růžového lůžka,které je dobře vidět,protože prosvítá drápem.Střihnutí je velmi bolestivé a krvácející zranění.

Čištění uší.

Uši pravidelně kontrolujte a nadbytečný maz odstraňujte jemně tamponkem vaty nebo vatovou tyčinkou.Tamponek nejdříve namočte v dětském oleji a na každé ouško použijte čistý.Čištění uší do hloubky přenechte raději veterináři.Veterináře je nutno navštívit jestliže ve zvukovodu kočky objevíte tmavohnědé až černé silně zapáchající částečky.Je pravděpodobné,že kočka trpí ušním svrabem.Tato nemoc je nakažlivá a může zapříčinit zánět ucha.Tato nemoc se nutně musí léčit.
Obrázek kocoura

Čištění očí.

Oči koček jsou normálně suché,jen vyjímečně najdete malý ospalek,který odstraníte kouskem vaty nebo tamponkem,namočeným v převařené vodě.Oči vytírejte vždy směrem k nosu.Plemena s krátkou lebkou-hlavně perské kočky-mají sklon k nadměrnému slzení.Takovým kočkám je třeba oči čistit častěji i několikrát denně.

Čištění zubů.

U koček je mléčný chrup nahrazován dospělým mezi čtvrtým a šestým měsícem života.Tento proces je dobré kontrolovat.Při každoročním očkování požádejte veterináře o kontrolu chrupu kočky. Čištění zubů je prevencí proti tvorbě zubního kamene.Kočky mohou trpět také zubním kazem,či záněty krčku.Ideální je čistit zuby jednou týdně. Zuby můžete čistit speciálním zubním kartáčkem,nebo prstem obaleným v mulu nebo kousku hrubého vlákna.K čištění používejte speciální zubní pastu pro zvířata nikoli pro lidi.Můžete použít také jen slanou vodu. Čistěte na zevních ploškách zubů při sevřených čelistech.Tam ústí slinné žlázy a usazeniny jsou zde největší.Pokud však vaše kočka již zubní kámen má,nechte jej odstranit u veterináře a začněte s čištěním, aby se žádný nový kámen nevytvořil.

Koupání.

Kočku nekoupejte,pokud to není vysloveně nutné.Hlavně ne malé kotě, protože by mohlo prochladnout a dostat zápal plic.Pokud má znečištěný zadeček,stačí jej omýt vlažnou vdou a dokonale osušit.Jestliže je koupel nevyhnutelná,připravte si všechny pomůcky:podložku do vany,speciální kočičí šampon,nádobu na oplachování a velký froté ručník.V koupelně musí být příjemně teplo.Do vany napusťte asi 10cm teplé vody.Smíchejte trochu šamponu s vodou a kočku polijte od krku směrem dolů a dozadu.Dávejte pozor,aby se voda nedostala kočce do uší a očí.Šampon vmasírujte do srsti.Hlavu umyjte jen hodně navlhčenou žínkou.Potom kočku důkladně opláchněte velkým množstvím teplé vody a zabalte ji do ručníku.Pokud to kočka snáší,vyfénujte ji.Po koupeli držte kočku v teple a pokud chodí ven,pusťte ji až druhý den.Pokud nepovažujete za nutné kočku koupat,stačí řádně vyčesávat a kartáčovat srst,občas suchým šamponem srst odmastit a znovu řádně vyčesat.lopop

Kupujeme kotě

koťata Přemýšlíte nad koupí kočky?Zvážili jste všechny možné slasti i strasti v soužití s novým členem vaší rodiny?Nabízím vám na této stránce pár svých názoru a zkušenosti,se kterými samozřejmě nemusíte souhlasit.pet

Proč chceme kočku?

Důležité je uvědomit si,proč kotě kupujeme.Kupovat kotě jen proto,že ho chtějí vaše děti by byla chyba.Kotě musíte chtít především vy a to hlavně proto,že veškerá péče o něj bude ležet na vašich bedrech a tady je také dobré si uvědomit,že nejde o týdny nebo měsíce. Kočky se dožívají průměrně 10.-15.let.

Dospělou kočku nebo kotě?

Většina lidí dá při pořizování kočky přednost kotěti před dospělou kočkou. Koťata jsou neodolatelná,plyšová,měkoučká a zaoblená.Myslet si však,že můžete ještě zformovat jejich povahu podle svého přání by bylo mylné.Povaha koťat je zčásti dána dědičností a pouze částečně závisí na prostředí kde vyrůstá a jak je s ním zacházeno.Jedině,co můžete udělat je pokusit se naučit vašeho miláčka pravidlům které platí u vás doma.

Co vás čeká?

Můžu se vám však zaručit,že s kotětem to není vůbec jednoduché.Kotě je jako malé dítě,všude vleze i do té nejmenší škvíry,kde jak by jste vy předpokládali se nemůže vlézt,leze do květináčů,stahuje ubrusy,špacíruje po kuchyňské lince ,pokud máte doma počítač,určitě se mu bude líbit myš, se kterou se pořád hýbe a taky klávesnice,po které se tak dobře prochází.Drápkama zkouší odolnost vašeho nábytku,sedačky,záclon i závěsů.

Kočku nebo kocoura?

Rozhodujete se mezi kočkou nebo kocourkem?Na první pohled patrným rozdílem je jejich vzhled.Kocouři jsou ve všech ohledech impozantnější než kočky. Povahou se však příliš neliší-existují příjemní i méně příjemní kocouři a totéž platí i pro jejich protějšky.Jest-li že plánujete založit chov, musíte si vybrat kočku.Nevykastrovaní kocouři se totiž kvůli svému značkování chvají v bytě velmi obtížně.Mate-li dům,je tu možnost voliéry pro kocourka.

Domácí mazlíček nebo výstavní kočka?

Pokud hledáte domácího mazlíčka ,vybírejte si především podle citu a podle toho,které kotě vás nejvíce osloví.I koťata mají své city a pokud se mu zalíbíte,dá vám to dostatečně najevo.Pak vám nějaké malé vady na kráse nebudou vadit.
Pokud hledáte kotě na chov nebo výstavy,mohl by být výběr pro vás složitější.Řekněte raději chovateli,jaké jsou vaše představy a požádejte ho o radu.Chovatel sám pozná ve vrhu nadějná koťata,ale nezaručí se vám,že z nich vyrostou šampióni.Je to nejméně dobrodružný způsob,jak přijít ke kotěti.

Jaké plemeno?

Jaké plemeno si vybrat?Toto je dost závažná otázka.Krásné dlouhosrsté plemena vyžadují denně minimálně patnáct minut vašeho času na důkladné pročesání srsti.I tak budete nacházet chlupy na sedačce,kobercích i svém oblečení.I když například perská kočka je vhodná do domácnosti s dětmi.Krátkosrsté kočky mají menší nároky na péči o srst,některá plemena však bývají hlučnější.Chcete-li menší a jemnější kočku,nepořizujte si např.britku,ta dorůstá v dospělosti impozantních rozměrů,zvláště kocouři.

Jste připravení?

Nejvhodnější věk kotěte je okolo deseti až dvanácti týdnů,ale záleží především na tom,jak je koťátko šikovné,jestli už samo přijímá potravu a chodí na svůj kočičí záchodek,můžete si ho přinést i dříve.Misky na suchou stravu-granule,a miska na vodu by měly být blízko sebe,aby si kotě navyklo při jídle pít.Potom budete potřebovat ještě jednu misku na masitou stravu.Všechny misky udržujte v naprosté čistotě.Pozor-misky na jídlo a vodu nedávejte blízko kočičí toalety,vám by mohl sice takový koutek vyhovovat,ale kočkám,které velmi dbají na hygienu se to nezamlouvá.Aby jste zabránili poničení sedačky nebo nábytku,kupte nebo vyrobte pro své koťátko škrabadlo.Taky mu dejte k dispozici hračky,které by měly být úměrně velké jeho potřebě.Kotě je velmi hravé a i když se dokáže zabavit samo,je radši,když si sním hrajete vy.

Kdy kotě přinést?

Já doporučuji přinést kotě domů v nejklidnější části dne,kdy např.děti jsou ve škole či školce,aby koťátko mělo dostatek času seznámit se se svým novým domovem.Pak uvítá i ostatní členy rodiny.Než si přinesete koťátko domů,měli by jste mít pro něj vše nachystáno.Po příchodu ukažte koťátku nejdříve jeho záchodek a na chvíli ho tam posaďte,takto si nejlépe zapamatuje,kde ho hledat.Potom koťátko postupně seznamujte s jeho novým domovem.

Co ještě dodat?

Váš miláček bude koťátkem jen malou chvíli.Jedná se asi o deset měsíců jeho života,ale je to nejkrásnější období a v této době potřebuje i nejvíce vaší lásky a péče.Doufám,že si správně vyberete,ať už čistokrevnou kočku nebo nějakou domácí Micinku či Mourka a že váš společně strávený čas bude plný krásných chvil a nezapomenutelných zážitků.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Aktuální články

Reklama