Andulky

5. dubna 2006 v 12:30 |  Domácí mazlíčci
ANDULKY
Než si pořídíte andulku, měli by jste přemýšlet o mnoha věcech, které s andulkou souvisejí. Andulka je zvířátko, které se dožívá kolem 12 - 14 let. Budete schopni se o andulku denně starat takovouto dobu ? Máte místo ve vašem bytě, kde by vaše andulka mohla mít spokojený a klidný život v kleci ? Máte na andulku dostatek času ? Kdo z Vaší rodiny si bude s andulkou hrát a hlavně se o ni denně starat ? Co s andulkou uděláte, když budete chtít jet na dovolenou nebo budete muset do nemocnice? Kdo ji bude dávat vše potřebné, když vy nebudete na blízku ? Máte doma ještě nějakého domácího mazlíčka ? Mohli by nastat problémy ?
Když máte psa a chcete si pořídit andulku tak je to rozhodně jednodušší něž kdyby jste měli kočku. Chcete darovat andulku někomu blízkému ? Myslíte, že se o ni bude dobře starat ? Když chcete darovat andulku malému dítěti, stejně by jste měli dohlížet na jeho péči o andulku. Také je velmi důležité, jestli je ve vaší rodině někdo alergický na peří, pokud ano, víte co to pro vás znamená. A v neposlední řadě musíte myslet na to, že váš ptáček jako každé jiné zvíře bude něco stát, jak už vybavení tak i návštěva zvířecího lékaře.
Samečka nebo samičku ?
Je úplně jedno jestli se rozhodnete pro samičku nebo samečka. Když je andulka mladá, pohlaví rozpozná stejně jenom odborník. V dospělosti poznáme samičku, že má ozobí hnědé a sameček má ozobí modré. Ale matka příroda ráda čaruje a tak někdy se může stát i výjimka a ozobí nám nemůže stoprocentně říci pohlaví andulky.
Jednu andulku nebo radši dvě ?
Záleží na tom jestli budete s andulkou trávit hodně času.Jestli jo, tak by jste mohli mít jenom jednu. Musíte být velmi blízkým přítelem pro andulku, musíte nahradit opeřeného přítele. Na druhou stranu, když jste hodně pracovně vytíženi a nemáte moc času, pořiďte raději andulce ptačího přítele. Samotné by ji bylo smutno. Andulka si potřebuje povídat a hrát si.
Kde by mohla mít klec ?
Klec je pro andulku jako pro nás pokoj. Máme tam klid, můžeme si v klidu odpočnout, najíst se, vyspat se. A proto pečlivě zvažte, kde bude klec stát. Nejlepším místem, kde by jsme vám radili by měl být obývací pokoj. Pořád se tam něco děje a celá rodina se tam schází. Dětský pokoj není moc vhodným místem, děti chodí do školy, za sportem a kamarády. Také by jsme vůbec nedoporučovali chovat andulku v kuchyni. Komu by se tam líbilo bydlet, různé výpary z vaření, občas se něco připálí. A kdyby jste ji chtěli mít puštěnou v kuchyni, číhá na ni ještě více nebezpečí než si myslíte.
Kam půjdu koupit andulku ?
Obchody se zvířaty nabízejí různé barevné varianty andulek. Jejich cena se pohybuje od 60 - 150 Kč. Andulku nemusíte pořídit jenom v těchto obchodech, ale i u chovatelů, v časopisech na inzerát, internetu nebo na výstavách exotických ptáků. Na těchto výstavách andulky pořídíte velmi draze.
Jak poznám zdravou andulku ?
Peří je již vybarvené, přiléhavé, hladké a lesklé . Peří u kloaky - tak se říká řitnímu otvoru u ptáků - není slepeno či zašpiněno trusem. Oči a nosní otvory jsou bez jakéhokoli výtoku a nejsou zalepené. Dva prsty na nohou směřují dopředu, dva dozadu a žádný nesmí chybět . Pták se živě pohybuje, čistí si peří a je v kontaktu se svými opeřenými druhy.
Příbytek andulky = klec
Rozhodně klec pro našeho opeřeného přítele nesmí představovat vězení. Myslete na všechny nejrůznější a především nejlepší varianty řešení klece. Na trhu je mnoho krásných klecí a klícek. Také jejich cena je rozmanitá. Klec by měla být rozhodně prostorná, aby se mohl ptáček krásně proletět. Ideální rozměry klece by měli být : 100cm délka, 50 cm šířka a 80 cm výška. Mříže by měli být vodorovné, aby po nich pták mohl šplhat. Bidýlka by měla být ze dřeva se šířkou takovou, aby je pták neobjal drápy. Neměli by také chybět různé hračky a doplňky ke hraní, jako jsou např. houpačky, zrcátka, rolničky, žebříčky atd. Také dvě misky v kleci jsou důležité. Jedna na potravu a druhá na denně čistou vodu.
Kam s ní, když chcete odcestovat ?
Doma se má andulka nejlépe, to musíme uznat všichni. Cestování s andulkou by jsme moc nedoporučovali. Vycestování do zahraničí a dlouhá cesta v autě, horko to je snad nejhorší věc co můžete udělat pro andulku. Nechejte ji raději doma ve známém a klidném prostředí a zajistěte si spolehlivé hlídání. Také je jedna z možností andulku přestěhovat k přátelům nebo ke známým. Musíte je seznámit s potřebami a přáními vaší andulky a také ji musíte přibalit vše potřebné co bude potřebovat v době vaší nepřítomnosti. Tato rada platí nejenom při odjezdu na dovolenou, ale také při nečekaném odjezdu do nemocnice.
Čím se bude moje andulka krmit ?
Velmi rádi mají senegalské klasy, které se dají koupit v obchodech pro zvířata. Také se jim mohou kupovat různé směsy, které obsahují proso, slunečnici, loupaný oves, lněné semínko, japonské proso. Tyto suroviny se dají koupit všechny smíchané dohromady, ale také je můžete zakoupit každou zvlášť. Pozorně sledujte datum výroby všech surovin, lehce by mohlo dojít ke zkažení a vaše andulka by mohla mít po požití velké problémy. Zrní dáváme podle potřeby andulek, nebojte se toho a sypte jim dostatek. Andulky mají dostatečně rychlou látkovou výměnu a potřebují jíst často a po malých dávkách. Pokud chcete, aby Vaše andulka byla stále fit a měla krásné barevné peří nabízejte ji denně čerstvé ovoce a zeleninu. Dle sezóny. Z naší zkušenosti mají andulky velice rády salát a mladé listy pampelišky, ale jablka jim moc nechutnají.
Pitná voda je základ !
Musíme podávat pouze jenom pitnou vodu .Voda, která by byla odstátá by mohla andulkám způsobit průjem nebo jiné komplikace. A do čeho ji budete dávat pitnou vodu ? V obchodě můžete zakoupit speciální napáječku pro andulky. Zůstane v ní voda dlouho čistá, ale stejně by se měla denně vyměňovat za čerstvou.
Když andulka stůně
Nemocnou andulku pozná i laik. Je smutná, straní se od ostatních, nejí, nelétá. Sedí pořád na jednom místě. Má lehce svěšený ocas. Pokud jeví takovéto příznaky, neměly by jste oddalovat návštěvu zvětolékaře.
Pár nejčastějších onemocnění u andulky
NACHLAZENÍ :
Příznakem je kýchání, výtok z nozder, často také zanícené oči. Postiženy bývají většinou pokojoví ptáci. Příčinou nachlazení může být i studená voda na pití, průvan nebo pokles teploty. Úspěšná bývá terapie teplem, např. zahřívání lampou s infračerveným světlem nebo alespoň obyčejnou stolní lampou, která ohřeje místo, kde pták sedí, na 30 až 33 °C.
PRŮJEM :
Pokud pták onemocní zánětem střev, posedává většinou na dně klece. Má průjem a od řídkého trusu má zalepený řitní otvor. Očistěte mu řitní otvor, silně zašpiněné peří odstřihněte. Nainstalujte lampu, aby byl v teple, podávejte lehce stravitelnou potravu, heřmánkový čaj, ptačí uhlí, které zakoupíte ve zverimexu. Návštěva zvěrolékaře je nevyhnutelná. Nejlepší však je těmto situacím předcházet a to tak, že andulkám budete výhradně podávat jenom pitnou vodu.

První pomoc andulce :
Ze všeho nejdříve musíte andulku dát do samostatné klece. Musíte se postarat o absolutní klid a dostatečné teplo. Nejlépe k pití podávejte andulce vlažný heřmánkový čaj nebo nějaký jiný bylinkový. Po poskytnutí této první pomoci by jste se měli co nejdříve dostavit k veterináři. Následujících pár otázek na které se veterinární lékař ptá nejčastěji: Jak je andulka stará ? Kdy jste si poprvé všimli, že je s ní něco v nepořádku ? Co vám připadlo zvláštní na jejím chování ? Byla už andulka někdy předtím nemocná ? Kdo ji léčil a čím ? Jakou směs zrní dostává ? ( nezapomeňte vzít sebou vzorek .) Co dostává na pití ? Jaké ovoce a zeleninu snědla ? Mohla se dostat k nějakým jedovatým látkám ? Jaká jiná domácí zvířata s ní v domácnosti ještě žijí ?
Chci malé andulky
Když se rozhodnu mít malé andulky nejdůležitějším bodem je mít samce a samici.
A jak je od sebe poznám ?
SAMEC : má modré ozobí - pokud to zrovna není žlutý lutino, albín, plaví nebo recesivní straka ( andulka se strakatým opeřením, které se také říká harlekýn) neboť i ty mají ozobí růžové.
SAMICE : mají všechny béžové až světle hnědé ozobí.
A jak má vypadat správná budka ?
Správná budka pro hnízdění by měla mít rozměry : 25*15*15 cm. Aby se ptáci uvedli do hnízdící nálady, umístěte do klece nebo na ptačí strom hnízdící budku. Budku je možno zakoupit nebo si ji můžete i vyrobit doma, není to nic složitého. Na její delší straně je vletový otvor a pod ním je bidélko. Uvnitř budky bývá mělký hnízdní důlek. Víko je odklopné, pro případnou kontrolu mláďat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama